Bisiklet Sporuna Başlangıcı: 1982

Adana Çukurova Üniversitesi Bisiklet Takımı

Profesyonelliğe Başlangıç: 1985

Yarış Koştuğu Kulüpler:

– 85-56 Anadolu Hisarı Bisiklet Takımı
– 86-87 Kapalı Çarşı Bisiklet Takımı
– 87-89 Silahlı Kuvvetler Gücü
– 89-90 Ytong Almanya
-91 Konya Şeker Spor
– 92 Avusturya Vienna
– 93 Aktif sporu bırakarak Türkiye’de olması gereken yerde olmayan bisiklet sporunu olması gereken noktaya getirme kararı aldı
– 2012 Bisiklet Kültürünü Geliştirme Spor Kulübü Derneği’ni kurdu
– 2012 B.K.G.S.K.D. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi
– 96-Halen – Atilla Bisiklet Takımı Kaptanı

Ayrıca; Atilla Bisiklet Takımı’nın gerçekleştirdiği tüm tur ve organizasyonlara fiilen katılmış ve de tamamlamıştır.

Ticari Kariyer: 1996 yılında Üsküdar Ayazma’da  Atilla Bisiklet Kliniğini kuran Atilla Atay, aynı zaman zarfı içinde Atilla Bisiklet Takımının da küçük çaplı oluşumunu başlatmıştır…

Seneler içerisinde 4 mağaza değişimi dönemi yaşayan Klinik, 2012 sonbaharında en gelişmiş ve son mağazasına geçmiş, 2018 Temmuz ayında ise Caddebostan’ daki showroom, satış, kiralama, servis bakım, aksesuar, bisiklet dersleri, bisikletli organizasyonlar- projeler vb konularında hizmet vermekte olan 2. şubesini hizmete sokmuştur.  Aralık 2018 itibariyle, tek merkezden hem mağazacılık, hem de organizasyon ve etkinlikleri sürdürmek üzere Üsküdar şubesini de Caddebostan mağazaya taşıyarak yeni bir döneme start vermiştir.

Yıllar boyu süren oluşum,  birçok büyük tur ve organizasyona ve de bir çok yarışmaya imzasını atmıştır.

ABT Kuruluş ve Gelişme: 1996 yılında Atilla ATAY’ın kendi takımı oluşturmak istemesinin çabası ile oluşan “ATİLLA BİSİKLET TAKIMI” bir çok zorluğu ve olumsuzluğu yaşamasına rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş bu günlere kadar çok sağlam adımlar ile mesafe kat etmiştir. Kurulduğu 96 yılı içerisinde biraz turistik ve biraz sportif olan  takım sahip olduğu amatör ruhu kaybetmeden profesyonelliğe geçerek 2010 yılında  6 ilden seçilen ve toplamda 70 kişiden oluşan çok ciddi bir ekip haline gelmiştir. Türkiye’de her zaman ilkleri gerçekleştirmesiyle tanınan takım kendini her zaman önde tutabilmeyi başarmıştır. Takım defalarca Türkiye Şampiyonluğu’nu başarıyla kazanmış ve bir çok bireysel dereceleri de kazanarak yoluna devam etmiştir.

2013 yılı itibariyle takım sadece Master Düzey sporcu düzeyine indirilerek alınan karar ile “Hobi Gurubu” nu kurarak bünyesini genişletmiş, kişisel kullanıcıların da bisiklete daha emniyetli olarak binebilmelerini sağlamak adına çalışmaya başlamıştır. Kurulmuş olan bu hobi gurubu içerisinde İş Adamları,  Avukatlar, Bilgisayar Yazılımcıları, Üst düzey Yöneticiler, Firma Sahipleri gibi yüksek kitleli bireyler bulunmaktadır. Her hafta sonu yapılan toplu antrenmanlara hobi gurubu kullanıcılarının da katılması sağlanarak takımın profesyonel sporcuları ile birlikte hem bisiklet eğitimi verilmesi sağlanmış hem de olabilecek en güvenli bisiklet kullanım ortamını sağlamıştır.

Ayrıca Atilla Bisiklet Kulübü ; 2011 yılı sonunda aldığı bir karar ile Bisiklet Kültürünü Geliştirme Spor Kulübü Derneği‘ni kurarak bisiklet kültürü ve bisiklet sporunun yayılması ve de kalkınması adına daha kuvvetli çalışmaları başlattı. Firmalar ve belediyeler ile ortak güdümde yapılan ciddi sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdi. Doğuda yaşayan ve imkanı olmayan ilköğretim düzeyindeki çocuklara bisiklet dağıtımını sağladı ve bisiklet eğitimleri verilmesini sağladı. Gerçekleştirilen “Anma Turları” nın ve Sosyal Sorumluluk Projelerini nin daha ciddi ve de ses getirir düzeyde olmalarını da sağlayarak bu sayede ilgiyi gerçekleştirilen turlara ve bisiklete yöneltmeyi başardı.

Atilla ATAY halen aralıksız olarak bisiklet sporu ve kültürünü yaygınlaştırmak adına projeler geliştirmeye devam etmektedir.