1967 Adana doğumludur.

Bisiklet Sporuna 1982 Adana Çukurova Üniversitesi Bisiklet Takımı ile başlamıştır.

1985 senesinde profesyonel olmuş ve kariyerine şu kulüplerde yarış koşarak devam etmiştir;

–1985-86   Anadolu Hisarı Bisiklet Takımı

–1986-87   Kapalı Çarşı Bisiklet Takımı

–1987-89   Silahlı Kuvvetler Gücü

–1989-90   Ytong Almanya

-1991          Konya Şeker Spor

–1992         Avusturya Vienna

–1993 yılında ise milliyetçi bir yaklaşım ile ani bir karar vererek profesyonel sözleşmesine son verip Türkiye’ye dönmüş ve ülkesinde bisiklet sporunun ve kültürünün muasır medeniyetler seviyesine gelmesini kendine misyon edinmiştir. Bu karar sonrası “Bisiklet Devrimcisi” kimliği ile çok başarılı çalışmalara imza atmış ve “İLKLERİ BİZİMLE YAŞARSINIZ” sloganı ile bisiklet konusunda gerçekten devrimsel adımlar atmıştır.

–2011 Bisiklet Kültürünü Geliştirme Spor Kulübü Derneği’ni kurdu

–2012 B.K.G.S.K.D. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi

–96- Halen – Atilla Bisiklet Takımı Kaptanı

Ayrıca; Atilla Bisiklet Takımı’nın gerçekleştirdiği tüm tur ve organizasyonlara fiilen katılmış ve de tamamlamıştır.

Ticari Kariyer: 1996 yılında Üsküdar Ayazma’da  Atilla Bisiklet Kliniğini kuran Atilla Atay, aynı zaman zarfı içinde Atilla Bisiklet Takımının da küçük çaplı oluşumunu başlatmıştır…

Seneler içerisinde 4 mağaza değişimi dönemi yaşayan Klinik, 2012 sonbaharında en gelişmiş ve son mağazasına geçmiş, 2018 Temmuz ayında ise Caddebostan’ daki showroom, satış, kiralama, servis bakım, aksesuar, bisiklet dersleri, bisikletli organizasyonlar- projeler vb konularında hizmet vermekte olan 2. şubesini hizmete sokmuştur.  Aralık 2018 itibariyle, tek merkezden hem mağazacılık, hem de organizasyon ve etkinlikleri sürdürmek üzere Üsküdar şubesini de Caddebostan mağazaya taşıyarak yeni bir döneme start vermiştir.

Yıllar boyu süren oluşum, birçok büyük tur ve organizasyona ve de birçok yarışmaya imzasını atmıştır.

ABT Kuruluş ve Gelişme: 1996 yılında Atilla ATAY’ın kendi takımı oluşturmak istemesinin çabası ile oluşan “ATİLLA BİSİKLET TAKIMI” birçok zorluğu ve olumsuzluğu yaşamasına rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş bu günlere kadar çok sağlam adımlar ile mesafe kat etmiştir. Kurulduğu 96 yılı içerisinde biraz turistik ve biraz sportif olan takım sahip olduğu amatör ruhu kaybetmeden profesyonelliğe geçerek 2010 yılında 6 ilden seçilen ve toplamda 70 kişiden oluşan çok ciddi bir ekip haline gelmiştir. Türkiye’de her zaman ilkleri gerçekleştirmesiyle tanınan takım kendini her zaman önde tutabilmeyi başarmıştır. Takım defalarca Türkiye Şampiyonluğu’nu başarıyla kazanmış ve birçok bireysel dereceleri de kazanarak yoluna devam etmiştir.

2013 yılı itibariyle takım sadece Master Düzey sporcu düzeyine indirilerek ayrıca bir de “Hobi Grubu” kurulmuştur. Bu hobi gurubu içerisinde her meslekten, her yaştan, her siyasi görüşten ve kesimden öğrenciler, iş adamları, avukatlar, üst düzey yöneticiler, firma sahipleri, doktorlar vb mevcuttur. Her hafta sonu yapılan toplu antrenmanlara hobi grubu kullanıcılarının da katılması sağlanarak takımın profesyonel sporcuları birlikte, hobi sürücülerine de hem bisiklet eğitimi verilmiş hem de olabilecek en güvenli bisiklet kullanım ortamı sağlanmıştır.

2011 yılı sonunda Bisiklet Kültürünü Geliştirme Spor Kulübü Derneğini kurarak bisiklet kültürü ve bisiklet sporunun yayılması ve de kalkınması adına daha kuvvetli çalışmaları başlatmıştır. Firmalar ve belediyeler ile ortaklaşa yapılan ciddi sosyal sorumluluk projeleri, doğu illerimizde yaşayan ve imkanı olmayan ilköğretim çocuklarına ve kimsesiz çocuklara bisiklet dağıtımı ve bisiklet eğitimleri verilmesi, marka değeri taşıyan Anma Turlarının düzenli gerçekleştirilmesi ile halkın dikkatini gerçekleştirilen turlara ve bisiklete yönelten Atilla Atay, bisiklet farkındalığının ülkemizdeki mimarı olmuştur.

Atilla ATAY benzersiz bisiklet projeleri ile hala ilkleri yaratmaya devam etmektedir.