“Biz sohbet deyince bisiklet sohbeti yaparız” başlığı ile değerli dostumuz Savaş Güven’ in yaptığı röportajın orjinali burada

Hani derler ya “Fikri neyse zikri de odur” diye…
Bu hafta Cadde Sohbetleri’nde dünyaya bakışları, yaşayışları, nefes alışları kısacası tüm hayat felsefeleri bisiklet üzerine kurulu bir çift; Atilla Atay ve Jale Özen ile birlikteyiz.

NEREDEYSE BİSİKLETLE DOĞAN BİR ADAM ATİLLA ATAY…

Atilla Atay kimdir diye soracak olursanız, ömrünü bisiklet sporu ve bisiklet kültürünü yaymaya adamış, bunun için akla hayale gelmez, imkansız diye nitelendirilebilecek projeleri tasarlayıp hayata geçirmiş, sosyal sorumluluk projeleri ile harmanlayarak, amacı ve sonucu olacak projeler ile Türkiye’nin en uzak illerine İstanbul’dan bisikletlerle çıkış yapıp, 1800-2000 km’leri sadece profesyonel bisikletçilerle değil, 45 –50 yaşından sonra bisiklete başlattığı insanlarla beraber, günlerce süren etaplarla bisiklet üstünde aşıp, Urfa’da, Mardin’ de, Van’ da vb. illerde çocuklara; hem de kimsesiz çocuklar dahil imkanı olmayan, bisikleti sadece hayallerinde görebilecek çocuklara götürmüş bir milli sporcu ve Kadıköylü, her zaman halkın içinde olan sizden bizden biridir.
Şehitlerimizi anmak için bisikletlerle yola çıkıp, Sarıkamış’ a giden ziyaretçi sayısının 10 binlerden 100 binlere çıkmasını sağlarken bisiklete de daha çok insanın dikkatini çekmeyi başarmış bir adamdır.
Bisiklet farkındalığı adına “Bisikletle Hız Rekoru Projesi” deyip, kendi tasarladığı bisikletlerle 180 km/h hıza ulaşmış, 2019 yılı içinde 200km/h sınırını da geçmeyi hedefine koymuş, hedefleri hiç bitmeyen ve bitmeyecek olan bir insandır.

PİLATES EĞİTMENİ VE BİSİKLET TUTKUNU JALE ÖZEN…
Ben de “pilates ve omurga sağlığı” diye yaşamı şekillendirip insanlara yararlı olmaya çalışırken, Atilla Atay ile hayatımın merkezine bisikleti de koymuş ve Atilla Atay’ın tüm projelerinde onunla adım atmaya, onunla soluyup soluklanmaya başlamış bir Kadıköylüyüm.
Bir yandan Uluslararası Pilates Federasyonu’nda eğitmen yetiştirirken, insanlara sağlıklı yaşam sunarken bir yandan da bisiklet kullanmayı her yaş ve kesimden insana öğretip, hayat ve iş arkadaşım Atilla Atay ile bisikletle süslediğimiz hayallerimizi birer birer gerçekleştirmenin heyecanını yaşayarak uyanıyorum her sabaha.

 

 

 

CADDE BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ VE ANLAMLI BİR KAVRAM…

“Cadde” bizim için çok değerli ve anlamlı bir kavram çünkü gerek İstanbul’un gerekse de Türkiye’nin en güzel bisiklet parkuru da, bisikletli yaşama gönül verebilecek, eğitim ve kültür düzeyi belli bir standartın üstünde, medeni yaşamın olmazsa olmazı olan bisikleti yaşamları içine adapte edip ulaşım olarak da kullanabilecek, toplumun diğer kesimlerine de örnek olabilecek bir kitle de bu lokasyonda.

Bisiklet medeniyettir, çevrecidir, kişisel ve toplum sağlığımıza büyük katkı sağlar, obezite için de, trafik kaosu için de çok değerli bir çözümdür, kişisel ve devlet bütçesine katkı sağlar, depresyona-strese iyi gelir, her yaştan ve kültürden insanın ortak lisanıdır.

ATİLLA BİSİKLET MAĞAZASI…

Yıllar boyunca Üsküdar’ da olup da, şimdi Bağdat Caddesi’ nden sahil yoluna inen en hareketli ve elbette bisiklet konusunda en hararetli sokak olan Caddebostan İskele Sokak’a, bilinen adıyla Barlar Sokağına yeni bir mekan kazandırmamızın sebebi de bisiklet kültürünün layık olduğu yere doğru çıkacağı basamaklarda, en doğru toplumsal yaklaşımı bulabileceğiniz caddenin bisiklet severler için bir cennet oluşudur.
Bu lokasyonda insanların, sahile spor için, piknik için, yürüyüş için vb sebeplerle inerken bisiklet için ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir yer bulamadığını gözlemleyip, dümenimizi buraya doğru çevirdik.

SADECE BİR BİSİKLET MAĞAZASI DEĞİL…

Amaç; bisikleti, muasır medeniyetler seviyesinde kullanabilecek bir toplumsal yapılanma için çok yakında gerçekleştireceğimiz; bünyesinde “Bisiklet Okulu” kavramını da barındıran “Bisiklet Kültür Merkezi “ projemize doğru, biraz daha gerçekçi ve büyük adımlar atabilmek.
Bisikletin modern yaşam içine, genetiğinde yer alan bir kavramcamışcasına adapte edilebilmesi için kolları sıvadık. 25 senedir, bu cadde ve sahilde her hafta sonu, vazgeçilmez bir rutin olarak, aynı formalar içinde ve adeta tren gibi bir blok halinde hareket eden bisikletlilerden oluşan Atilla Bisiklet Hobi Grubu, yaya ve trafikteki araçların farkındalığında büyük bir sempati ve saygı ile kendine yer edindi. Hatta tüm projelerimiz, belediyeler ve bürokratik girişimlerimiz ile o kadar benimsendi ki hükümet politikası olarak bisiklet kavramının ülke sathında değerlendirilir olması da gündemde yerini aldı.
Hızla yükselen “Kiralık Bisiklet” trendinde, her anatomiye, yaşa, zevke ve stile uygun kiralık bisikletleri halkın tercihlerine sunabilmeyi de, çok sevdiğimiz caddemize biz kazandırdık.
Caddede ve sahil yolu boyunca artık her yaştan kadın-erkek, yol /yarış bisikletinden, katlanır bisikletlere, dağ bisikletlerine, şehir bisikletlerine, elektrikli bisikletlere hatta tandeme kadar bisiklet kiralayarak, sağlıklı, neşeli, mutlu zamanlar geçirebiliyor, bisiklet satın almayı düşünüyorsa bu şekilde deneyerek alacağı bisiklet hakkında deneyim kazanabiliyor. Bisiklet derslerimiz ile 6 yaşından, 65 yaşına kadar kadın-erkek herkese, 3 saatte bisiklet kullanmayı da öğretiyoruz ki burada “bisiklet düşe kalka öğrenilir” diye yıllar boyu belletilen kavramın da tahtını kökünden sarsıyor, bisikleti güvenle ve kolayca öğrenmeyi sağlıyoruz.
Cadde her anlamda, toplumsal profilimizin genele göre daha medeni, elit ve entelektüel yüzü olarak, yaşam akışı içinde bisiklet ile birlikte şekillenmek zorunda ki, genele çok başarılı bir örnek teşkil edebilsin.
Ekonomik gelişmeler çerçevesinde cadde; yakın geçmişe kadar ülkenin en zengin ve renkli çehresini oluşturmaktayken, kriz sonrası hızla boşalan dükkanlar ile yenilmişlik sendromlarına sebep olmakta.
O halde bize, hepimize moral kazandırıp, psikolojik rehabilitasyon sağlayacak olan en büyük gerçeklik “bisiklet” olarak karşımıza çıkıyor. Cadde üzerinde ve sahilde; her yaştan hanımefendi ve beyefendiyi, gençleri ve çocukları, pedal çevirirken gördükçe, yüzlerine yansıyan mutluluk ve huzuru hissettikçe biz de şevke geliyoruz doğrusu…

TOPLUMUN YÜREĞİNE DOKUNABİLMEK İÇİN…

Bisiklete gönül veren, bisiklete inanan ve hayatına bisikleti adapte etmek isteyen herkese kapılarımız her zaman açık.
Sevgilerimizle
Jale Özen & Atilla Atay

https://www.bagdatmagazin.com/biz-sohbet-deyince-bisiklet-sohbeti-yapariz/

Cevapla