KARS MANŞET

Sarıkamış Şehitlerini anmak üzere 22-29 Aralık 2013 tarihleri arasında Atilla Bisiklet Kulübü tarafından “İstanbul’dan Allah-u Ekber Dağlarına” 1476 kilometrelik “3. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu” Kars’a ulaştı.

Sarıkamış Şehitliği’ne Toprak Getirdiler!

Sarıkamış Şehitlerini anmak üzere 22-29 Aralık 2013 tarihleri arasında Atilla Bisiklet Kulübü tarafından “İstanbul’dan Allah-u Ekber Dağlarına” 1476 kilometrelik “3. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu” Kars’a ulaştı.

İstanbul, Bolu, Kastamonu, Samsun, Giresun, Artvin üzerinden Kars’a gelen Atilla Bisiklet Kulübü Başkanı Atilla Atay ve 13 sporcu eksi 15 dereceye soğukta Kars’a geldi. Susuz istikametinden Kars’a ulaşan ekip Kars tabelası önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra dinlenmek için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Sporcu Kars Eğitim Merkezi’ne geçtiler.

YAPTIĞIMIZ İŞLE GURUR DUYUYORUZ.

Kentin dondurucu soğuğunda Kars’a ulaştıklarında ilk sözleri “Yaptığımız işle gurur duyuyoruz” olan bisikletçiler, buz tutan yüzleri ve adeta donan nefesleriyle konuşmakta bile zorluk çektiler. Bisikletten iner inmez bacaklarını ovuşturup nefesleriyle ellerini ısıtmaya çalışan sporcuların, Kars’a gelmeden önce de önlem olarak eldiven, bere gibi giyeceklerle kedilerini muhafaza altına aldıklarını söylediler. “Bizim buraya geliş amacımız; 90 bin şehidi anmak, onları bir nebze de olsun anlamak. Bu konuda farkındalık yaratabilmek adına bisikletlerle buraya kadar yol aldığımızı gururla anlatacağız.” diyen bisikletçiler, “Normalde ayakkabımızın üzerinde bir adet termal kılıf, bacağımızda tayt, içimizde de bir adet normal termal kıyafeti forma ve formanın üzerinde de rüzgarı kesmesi için basit bir yağmurluk var.” şeklinde alınan soğuktan korunma önlemlerini anlattılar.

Atilla Bisiklet Kulübü Başkanı Atilla Atay, “Sabah saat: 9.00 dan beri yoldayız. Artvir Şavşat’tan yola çıktık. 3. Sarıkamış şehitleri anma bisiklet turunu 3’üncü defa yapıyoruz. 2010’da, 2011’de ve 2013’te 22 Aralık’ta İstanbul dan yola çıktık ve bugün sonuçlandırdık.” dedi.

AMAÇ; FARKINDALIK

Amaçlarının farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Atay, “Çanakkale şehitlerine binlerce insan gidiyor. Bizlerde dua etmeye gidiyoruz. Ama Sarıkamış’taki şehitlerimiz biraz unutulduğunu düşünüyorduk. 2009 yılında ilk yaptığımızda buraya halktan çok fazla insanın dua etmeye gelmediğini gördük. Dedik ki biz bu projeyi yapmalıyız. Bir farkındalık projesi olsun. Ama biraz fark etmiş ki 2013 Ocak ayında 10 binler buraya aktı geldi. Projemizin faydalı olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

BİN 576 KİLOMETRE PEDAL ÇEVİRDİLER

7 etapta Kars’a ulaştıklarını da ifade eden Atay, “Bin 576 kilometre yol geldik. Tamamı bisiklete binilerek gelindi. Buraya 7 etap halinde gelindi. İstanbul, Bolu Tosya, Giresun, Şavşat ve Kars olmak üzere 10 tane profesyonel sporcu bu tura katıldı. Bisiklet turu geliştirme derneği ve Atilla Bisiklet takımıyla birlikte gerçekleştirmiştik bu projeyi. İstanbul Çekmeköy Belediyesi sponsorluğunda yapılmıştır. Diğer Sivil Toplum Kuruluşlarına da örnek olsun diye bu işleri yapıyoruz. Şehitlerimizi unutmamalıyız. Halkımızın buraya senede bir gün de olsa gelip dua etmelerini istiyoruz.  Başarmanın verdiği mutluluk var. Bu mevsimde normalde bisikletle alakalı branşta hiçbir müsabaka yapılmaz. Hatta kamplar bile yapılmaz. Ama konu özel bir konu olduğu için canla başla her pedal de şehitlerimizi andık. Ruhları şad olur inşallah.” şeklinde konuştu.

SARIKAMIŞ ŞEHİTLİĞİNE TOPRAK GETİRDİLER

İstanbul Bostancı Vapur İskelesi ilerisinde sahil yolu başlangıcından 22 Aralık 2013 Pazar günü sabah saat: 08.00’de saygı duruşunu müteakiben İstanbul toprağı alınarak yola çıkıldı. 6 gün süren bisiklet turu; İstanbul’dan alınan ve gençlerin güzergah boyunca her ilden alınan toprak yarın (29 Aralık 2013 Pazar) Sarıkamış ilçesinde Şehitlik Abidesi’ne bırakılacak.

GAZETEKARS.COM 

KARSHABERAJANSI

SONDAKİKA.COM

Sarıkamış şehitlerini anmak için geçen hafta İstanbul’dan bisikletle yola çıkan Atilla Bisiklet Kulübü üyeleri, Kars’a ulaştı.

Sarıkamış şehitlerini anmak için geçen hafta İstanbul’dan bisikletle yola çıkan Atilla Bisiklet Kulübü üyeleri,  Kars‘a ulaştı.

İstanbul Bostancı Vapur İskelesi’nden 22 Aralık’ta yola çıkan 14 kişilik bisikletli grup, uğradığı illerde vatan topraklarından alarak  Kars‘a gelene kadar toplam bin 476 kilometre yol aldı.

Bisikletli grup  Kars‘a gelmek için İstanbul,  Bolu,  Kastamonu, Samsun,  Giresun,  Artvin,  Ardahan güzergahını kullandı.

Kulübün başkanı aynı zamanda takım kaptanı olan Atilla Atay, yaptığı açıklamada,  Sarıkamış Bisiklet Turu’nu 3. kez düzenlediklerinin belirterek, tura 2009 yılında başladıklarını söyledi.

Çanakkale Şehitleri’ni anmaya binlerce kişinin gittiğini ve orada dua ettiğini dile getiren Atay, “2009 yılında düşündük  Sarıkamış‘a halktan pek giden yok. Sadece askeri bir tören yapılıyor. Biz de dedik ki ‘İstanbul’dan  Sarıkamış‘a bisiklet turu düzenleyelim’ ve farkındalık projesi olsun. Bir vesileyle diğer sivil toplum kuruluşlarını tetiklemiş oluruz diye düşündük” dedi.

İstanbul’dan  Kars‘a kadar 7 etapla geldiklerini ifade eden Atay, yolun tamamını bisikletle katettiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Kars’a eksi 17,5 derecede girdik. Normalde bisiklet aktivitesi soğuk havada olmaz, hatta bisiklet kampı da olmaz ama buradaki konu özel bir konu olduğu için çocuklar dayanabildiler. Psikolojik bir şey ve inançla alakalı bir şey. Ben takımımı bu tura katılmadan önce minimum bir ay önceden hazırlıyorum. Hava şartları ne olursa olsun, yerler buz olabilir, yağmur yağabilir, fırtına olabilir… Nitekim biz bu etapta bayağı bir zorlandık.  Bolu‘da da çok zorlanmıştık. Eksi 19,5’te  Bolu‘dan start aldık. Bu son iki etapta da yine aynı soğukları yaşadık.”

Geceyi  Kars‘ta geçirip yarın  Sarıkamış‘a hareket edecek grup, getirdikleri toprakları şehitliğe dökecek.

HABERLER.COM

Şehitler Anısına İstanbul’dan Kars’a Pedal Çevirdiler

Sarıkamış Herakatı’nın 99’uncu yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinliklerine katılmak için İstanbul’dan yola çıkan 13 bisikletçi Kars’a ulaştı.

Şehitler Anısına İstanbul'dan Kars'a Pedal Çevirdiler

Sarıkamış Herakatı’nın 99’uncu yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinliklerine katılmak için 22 Aralık günü İstanbul’dan yola çıkan 13 bisikletçi Kars‘a ulaştı. Bisikletçiler, sıfırın altında 15 dereceyi bulan soğuğa rağmen pedal çevirdi.

Osmanlı- Rus savaşı sırasında Allahuekber Dağlarını aşmak isterken donarak şehit olan 60 bin asker için Atilla Bisiklet Kulübü tarafından ‘İstanbul’dan Allahuekber Dağlarına 1476 kilometrelik 3’üncü SarıkamışŞehitlerini Anma Bisiklet Turu’ düzenlendi. İstanbul, BoluKastamonu, Samsun, GiresunArtvin üzerinden ilerleyen Atilla Bisiklet Kulübü Başkanı Atilla Atay ile 12 sporcu bugün sabah Kars‘a geldi. Hava sıcaklığının sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü Kars‘a ulaşan sporcular, yaptıkları anma etkinliği nedeniyle gurur duyduklarını söyledi. Sporcular, “Amacımız şehitlerimizi anmak, onları bir nebze de olsun anlamak. Bu konuda farkındalık yaratabilmek adına bisikletlerle buraya kadar yol aldığımızı gururla anlatacağız” dedi.

 SARIKAMIŞ ŞEHİTLİĞİNE TOPRAK GETİRDİLER

İstanbul Bostancı vapur iskelesi ilerisinde sahil yolu başlangıcından 22 Aralık günü  saat 08.00’de, saygı duruşunun ardından İstanbul’dan alınan toprakla yola çıkan sporcular, güzergah boyunca da her ilden toprak aldı. Kars‘a getirilen topraklar bugün Sarıkamış‘taki Şehitlik Abidesi’ne bırakılacak. – Kars

 

MANİSA HABER

Sarıkamış Harekatı’nda donarak şehit olan 90 bin asker için bin 856 kilometre pedal çeviren bisikletçiler Kars’a vardı.
Bu yıl 5’incisi düzenlenen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu”nun geçtiğimiz günlerde Gümüşsuyu’ndaki Alman Başkonsolosluğu önünden start almıştı. İstanbul’dan start alarak Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Ardahan’dan geçip toplam bin 856 kilometre pedal çeviren Atilla Bisiklet Kulübü sporcuları eski 17 derece soğukta Kars’a girdiler. Kars girişinde Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerince karşılanan sporcular buradan pedal çevirerek kent merkezine geldiler. Soğuğa rağmen Sarıkamış’ta donarak şehit olan 90 bin asker için pedal çeviren bisikletçilerin soğuğa aldırış etmeden yollarına devam etmesi ise dikkat çekti.
Atilla Bisiklet Kulübü Kaptanı Atilla Atay, çok zor şartlarda yola çıktıklarını söyledi. Atay, “Biz bu etapta baya bir zorlandık. Birde Bolu’da çok zorlanmıştık eksi 19,5’ta Bolu’dan start aldık. Tosya’ya eski 12’de girmiştik. Bu son iki etapta da Arhavi’den sonraki etaplara da yine aynı soğukları yaşadık. Hep ekside geldik. Biraz önce eksi 17,5’tu. Otele girmeden önce bisikletle gittiğinizde bunu çarpı iki olarak yapacaksınız. Eksi 35 civarında hissederek geliyoruz. Tabii ki bu farkındalık projesi bu vesileyle biz her geçtiğimiz iller ve ilçelerde tabii ki konuşarak basın duyurusu yaparak geliyoruz. İl sene yaptığımızda belki de 50-60 kişi yoktu tören alanında ilk geldiğimizde, ikinci de biraz daha arttı. Hatta 2013 Ocak ayında 10 binler buraya geldi. Projenin faydalı olduğundan dolayı biz çok mutluyuz. Ve bunu geleneksel hale getirmek istiyoruz” dedi.
Sporcular, 5 Ocak 2014’te Sarıkamış’ta Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenleyeceği “Gençlik Şühedanın İzinde” törenine katılarak geçilen illerden alınan vatan toprağını, Sarıkamış Müzesi’ne kaldırılmak üzere ilgili bakana takdim edecek.

Cevapla