Bisiklet öğrenmek, çok kişinin hayalidir ama modern hayatın gelişmiş ülkelerdeki yansıması bisiklet iken, biz ve bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin yaşam akışı içinde bisiklet kullanımı ne yazık ki henüz olması gereken algı ve bilinç düzeyine gelememiştir. O nedenle bisiklet bizim gibi ülkelerde uzun yıllar boyunca karne hediyesi, yaz mevsimi oyuncağı ve çocuk işi olarak kalmış, ergin yaştakiler bisiklete bindiğinde sanki çok uçuk bir şey yapmışcasına eleştirilmiş hatta inceden alay bile edilmiştir.

Oysa Anadolu’ muzda bisiklet bir taşıt, ulaşım aracıdır, iş için de, tek veya aile boyu da binilir, günlük hayatın sürekli içindedir.

Okul yaşamının ve iş hayatının yoğunluğunun yanı sıra trafik kaosunun ürkütücülüğü ve güven vermeyen yollar ile bisikletin bir kültür olarak hayatın içinde yerini bulamaması nedeniyle, uzun yıllar boyunca bisiklet karne hediyesi statüsünden sıyrılıp çıkmaya zemin bulamamış, sadece bisiklet sporcuları ve çocuklar içinmiş imajını kıramamıştır.

Oysa bisiklet kültürünü yerleştirmek adına 30 seneden uzun bir süredir, gerek sportif, gerekse de hobi amaçlı olarak, ticari kaygıdan uzak binlerce projenin yaratıcısı ve mimarı olan Atilla Atay ile, bisiklet kültürü de oturmaya başlamış, renklenip, çeşitlenerek her yaştan, meslekten, siyasi görüşten, yaşam tarzından, sağlık sorunlarından insanın yaşamı içinde yer almaya başlamıştır. Belediyeler nezdinde ve hükümet politikaları içinde de yer almaya başlayan bisikletin, gelişen ve yükselen trendinde artık herkese bisiklet daha ulaşılabilir bir araç olmuştur.

Şimdi kadın olsun erkek olsun, her meslekten insan, yaşı ne olursa olsun, emekli olduktan sonra dahi bisiklet öğrenmeyi hedefleri arasına koymakta ve ardından da bir bisiklet edinmektedir.

Çocuklar düzeyinde ise bisikletin kullanım yaşı taytay bisikletler ile ilk adımların atıldığı dönemlere kadar düştüğü gibi, okullarda çocukların seçebileceği spor branşları içinde yer alması ve sosyal yaşamın içinde kültür olarak iyice kendine yer açması söz konusudur.

65 yaşından büyük veya 5 yaşından küçük fark etmeksizin herkesin bisiklet öğrenmek için, bunu yaparken de düşe kalka değil, korkularla beslenerek değil, güven içinde ve keyifle yol alabileceği bir rehber-eğitmen arayışları başlamıştır.

Ardından da ezbere ve görünüşüne göre değil, kişinin kullanım amacına, ergonomisine ve bütçesine göre bisiklet seçimi yapabilmesi gündemini oluşturmaya başlar ve bunun için güvenilir bir mağaza, uzman kişiler arar.

Gerek keyifli ve güvenli bisiklet dersleri, gerekse de doğru bisiklet seçimi ve ardından da gerekirse en uygun gelişim programları ve etkinlikler için doğru adres  KADIKÖY, CADDEBOSTAN’ daki ATİLLA BİSİKLETTİR.

Caddebostan Mahallesi İskele sokak, (halk arasında BARLAR SOKAĞI diye bilinir ) No 21 de yer alan Atilla Bisiklet; Anadolu yakasının  en uzun  ve güvenli bisiklet yoluna çok yakın olduğu için kiralık bisikletler konusunda da pek çok arayışın cevabıdır.

Bisiklet hakkında her şey ve tüm sorularınız için bekliyoruz

Sevgilerimizle

Jale Özen

Cevapla