Bisikletçiler Sarıkamış Şehitleri İçin 5 Gündür Pedal Çeviriyor 04/01/2019

Ordu’da 5 gün önce başlayan 4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’na katılan sporcular, soğuk havaya aldırış etmeden son etap için Ardahan’dan Kars’a doğru yola çıktıArdahan Valisi Mustafa Masatlı:”Onlar Sarıkamış’ta şehit oldular. Biz de onların sayesinde bugün burada huzurlu, güvenli şekilde yaşıyoruz. Ne mutlu bize ki onları unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız”

ARDAHAN (AA) – 4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’nun Ardahan ile Kars arasındaki son etabı başladı.

1. Dünya Savaşı’nda 90 bin askerin şehit düştüğü ve bu yıl 104. yılı olan Sarıkamış Harekatı sebebiyle geçmişte 2009, 2010 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen ve bu yıl da 30 Aralık’ta Ordu’dan başlatılan etkinlik kapsamında, Ordu’dan yola çıkıp 5 gündür pedal çeviren Atilla Bisiklet Takımı’ndan 12 sporcu, Ardahan’a ulaştı. Bisikletçiler sabah saatlerinde son etap için Ardahan’dan Kars’a hareket etti.

Hareketleri öncesi Valilik önünde toplanan bisikletçileri Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, Ardahan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bilent Akar ve diğer yetkililer uğurladı.

Havanın soğuk olması nedeniyle Valilikte görevli polisler, bisikletçilere yola çıkmalarından önce çay ikramında bulundu. Sporcular da Vali Masatlı’ya plaket ve Türk bayrağı hediye edip Sarıkamış Şehitliği’ne götürmek amacıyla bir kavanoz Ardahan toprağı aldı.

Burada konuşan Vali Masatlı, Sarıkamış’ı unutmadıklarını, unutturmayacaklarını vurguladı. Vatan için canlarını feda eden şehitleri rahmetle, minnetle andıklarını dile getiren Masatlı, “Onlar Sarıkamış’ta şehit oldular. Biz de onların sayesinde bugün burada huzurlu, güvenli şekilde yaşıyoruz. Ne mutlu bize ki onları unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Sizler de bir farkındalık oluşturmak için buradasınız. Bizim topraklarımıza da geldiniz. Bizler sizleri ağırlamaktan, sizleri burada görmekten çok mutluyuz.” diye konuştu.

Atilla Bisiklet Takımı’nın kurucusu ve kaptanı Atilla Atay da AKSA sponsorluğunda dördüncüsünü düzenledikleri etkinliği Sarıkamış şehitlerini anmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla yaptıklarını ifade etti.

Haberin orjinali için tıklayınız

4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu

03/01/2019

Tura katılan sporcular beşinci etap için Artvin’den yola çıktı

ARTVİN (AA) – 4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’nun Artvin ile Ardahan arasındaki beşinci etabı başladı.

Geçmişte 2009, 2010 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen, bu yıl da 30 Aralık’ta Ordu’dan başlatılan etkinlik kapsamında 4 gündür pedal çeviren Atilla Bisiklet Takımı’ndan 12 sporcu, beşinci etap için Artvin’den Ardahan’a hareket etti.

Artvin Valiliği önünde toplanarak büyük bir bölümü yokuşlardan oluşan 120 kilometrelik etap için hazırlıklarını tamamlayan sporcuları, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Latif Yılmaztürk ve vatandaşlar uğurladı.

Etap öncesi sporcular, Yılmaztürk’e plaket ve Türk bayrağı hediye ederken, Sarıkamış Şehitliği’ne götürmek amacıyla Valilik bahçesinden toprak aldı.

Atilla Bisiklet Takımı’nın kurucusu ve kaptanı Atilla Atay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkamış şehitlerini anmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla AKSA sponsorluğunda bisiklet turunun bu yıl 4’üncüsünü düzenlediklerini söyledi.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu kapsamında 4 gündür pedal çevirdiklerini belirten Atay, “Etkinliğimizin beşinci gününde, beşinci etabımız olan Artvin-Ardahan etabında şehitlerimizi anmak için pedal çevireceğiz. Toplamda 650 kilometrelik parkurumuzun en zor etaplarından biri. Yaklaşık 120 kilometre olan bu etabın büyük bölümünde soğuk havada yokuş tırmanacağız. Yüz yıl önce şehitlerimiz canları pahasına bu yoldan vazgeçmedi, biz de vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu.

Atay, 4 Ocak’ta Kars’a vararak, 5 Ocak’ta resmi törenlere katılacaklarını bildirdi.

Haberin orjinali için tıklayınız

4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu

Tura katılan 12 sporcu, Hopa ile Artvin arasındaki dördüncü etap için yola çıktı

02/01/2019

ARTVİN (AA) – Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’nun Hopa ile Artvin arasındaki dördüncü etabı başladı.

Daha önce 2009, 2010 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen, bu yıl da 30 Aralık’ta Ordu’dan başlatılan etkinlik kapsamında yola çıkan Atilla Bisiklet Takımı’ndan 12 sporcu, dördüncü etap için Hopa ilçesinden Artvin’e hareket etti.

Hopa Milli İrade Parkı’nda toplanarak etap için hazırlıklarını tamamlayan sporcuları, vatandaşlar uğurladı.

Atilla Bisiklet Takımı’nın kurucusu ve kaptanı Atilla Atay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AKSA’nın sponsorluğunda Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’nun dördüncüsünü düzenlediklerini hatırlattı.

Daha önceki yıllarda İstanbul’dan start alarak bu etkinliği düzenlediklerini belirten Atay, toplam 7 etaplık tura 5 lojistik destekçi, 12 sporcu olmak üzere 17 kişinin katıldığını ifade etti.

Atay, amaçlarının Sarıkamış şehitleri için farkındalık oluşturmak olduğuna dikkati çekerek, “Milyonlarca insan Çanakkale şehitleri için Çanakkale’ye akıyor. Sarıkamış şehitlerini anma törenlerine daha çok vatandaşın katılması konusunda farkındalık yaratmak için bu organizasyonu düzenliyoruz. Olumlu etkilerini de gördük, bu bizi mutlu etti.” dedi.

Etabın, mevsim nedeniyle çok zor şartlara sahip olduğuna işaret eden Atay, şehitlerin yüzyıl önce yaşadığı o soğuk ve acıyı sporcuların da kısmen yaşamak istediğini, bu nedenle hava şartları ne olursa olsun tüm etabın bisikletlerle geçildiğini kaydetti.

Atay, 4 Ocak’ta Kars’a vararak, 5 Ocak’ta resmi törenlere katılacaklarını belirterek, şunları söyledi:

“Sarıkamış’ta takım olarak şehitlik ziyaretlerimizi yapacağız. Etaplardan aldığımız sembolik toprakları da mezarlara bırakacağız. Bu etkinliğimizi inşallah her sene yapmaya devam edeceğiz. Son yıllarda on binlerce insan Sarıkamış’a akıyor. Bizim de bunda bir katkımız olmuşsa onur duyarım.”

Haberin orjinali için tıklayınız

4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu

01/01/2019

Tura katılan 12 sporcu, Rize ile Hopa arasındaki 3. etap için yola çıktı

RİZE (AA) – 4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’nun Rize ile Hopa arasındaki 3. etabı başladı.

Daha önce 2009, 2010 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen, bu yıl da Ordu’dan başlatılan etkinlik kapsamında iki gün önce bu ilden yola çıkan Atilla Bisiklet Takımı’ndan 12 sporcu, üçüncü etap için Rize’den hareket etti.

Rize Valiliği önünde toplanıp 3. etap için hazırlıklarını tamamlayan sporcuları uğurlama törenine, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik ile diğer yetkililer katıldı.

Atilla Bisiklet Takımı’nın kurucusu ve kaptanı Atilla Atay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’nun bu yıl dördüncüsünü yaptıklarını söyledi.

Bu sene AKSA’nın desteğiyle Ordu’dan başlayarak Trabzon’a, oradan da Rize’ye geldiklerini dile getiren Atay, bugün Hopa’ya gideceklerini kaydetti.

Atay, turun 7. etaptan oluştuğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 700 kilometre yol geçeceğiz. Mümkün mertebe her yıl yapmaya çalışacağız. 12 sporcu ve 5 lojistik yardımcı olmak üzere 17 kişilik ekiple etaplarımız devam ediyor. Özel bisikletlerimiz var. Artvin’den sonra dağ bisikletleri ile geçeceğiz, yollar karlı ve buzlu olduğu için. Trabzon ve Rize etabını tamamen sağanak altında geldik. Bunu hiçbir profesyonel bisikletçiye yaptıramazsınız. Bu, farklı bir konsept.”

Bisiklet turunu Sarıkamış şehitleri için farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediklerini vurgulayan Atay, “Bisiklet kültürüne katkı verirken de aynı zamanda Sarıkamış şehitleri için de dua ediyoruz. Milletimizin Sarıkamış şehitlerini unutmamalarını istiyoruz. Turlar düzenleniyor artık. Bunda bizim de bir nebze katkımız olduysa mutlu oluruz.” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik’in tarafından etabın startının verilmesiyle sporcular, Hopa’ya doğru pedal çevirmeye başladı.

Turun 4 Ocak’ta Kars’ta tamamlanması, 5 Ocak’ta da tören yapılması planlanıyor.

Haberin orjinali için tıklayınız

4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu

31/12/2018

Tur kapsamında 12 sporcu, Trabzon ile Rize arasındaki 2. etap için yola çıktı

TRABZON (AA) – 4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’nun Trabzon ile Rize arasındaki 2. etabı başladı.

Daha önce 2009, 2010 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen, bu yıl da Ordu’dan başlatılan etkinlik kapsamında dün bu ilden yola çıkan Atilla Bisiklet Takımı’ndan 12 sporcu, ikinci etap için Trabzon’dan hareket etti.

Trabzon Valiliği önünde toplanıp, 2. etap için hazırlıklarını tamamlayan sporcuları uğurlamaya, vali yardımcısı Ayhan Durmuş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk ve diğer yetkililer katıldı.

Atilla Bisiklet Takımı’nın kurucusu ve kaptanı Atilla Atay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, daha önce düzenledikleri etkinliklerde İstanbul’dan başlayarak Kars’a ulaştıklarını belirterek, sponsorları AKSA’nın isteği üzerine bu yıl Ordu’dan start alarak Trabzon’a geldiklerini söyledi.

Bisiklet turunu, Sarıkamış şehitleri için farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediklerini ifade eden Atay, “Sarıkamış şehitleri için bir nebze katkımız varsa, bundan minnettar oluruz.” ifadelerini kullandı.

Organizasyonda 12 sporcu ve 5 lojistik yardımcı bulunduğunu kaydeden Atay, şöyle devam etti:

“Toplam 17 kişilik ekiple yola çıktık. İlk etap Ordu-Trabzon, 2. etabımız Trabzon-Rize, 3. etabımız Rize-Hopa, 4. etabımız Hopa-Artvin, 5. etabımız Artvin-Ardahan, 6. etabımız Ardahan-Kars ve 7. etabımız Kars-Sarıkamış olmak üzere, turumuz 7 bölümden oluşuyor. Kış şartlarına uygun giyinerek tedbirlerimizi aldık. Kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde dağ bisikletlerimizle yola devam edeceğiz.”

Kars’a 4 Ocak’ta girmeyi planladıklarını belirten Atay, 5 Ocak’ta ise resmi törenlere katılacaklarını, geçtikleri illerden aldıkları toprakları da Sarıkamış’taki şehitliğe bırakacaklarını aktardı.

Atay, günde ortalama 110 kilometre yol geçip, toplamda 650 kilometre mesafe kat edeceklerini sözlerine ekledi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk tarafından etabın startının verilmesiyle sporcular, Rize’ye doğru pedal çevirmeye başladı.

Haberin orjinali için tıklayınız

4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu Başladı

30/12/2018

İlk etabı Ordu-Trabzon arasında gerçekleştirilecek bisiklet turunda 12 sporcu yer alıyor

ORDU (AA) – 4. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu Ordu’dan başladı.

Daha önce 2009, 2010 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen etkinlik öncesi Atilla Bisiklet Takımı’nda yer alan 12 sporcu, Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. Hazırlıklarını burada tamamlayan bisikletli grup, daha sonra Ordu-Trabzon etabı için yola çıktı.

Atilla Bisiklet Takımı’nın kurucusu ve kaptanı Atilla Atay, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce düzenledikleri etkinliklere İstanbul’dan başlayarak Kars’a ulaştıklarını belirterek, sponsorları AKSA’nın isteği üzerine bu kez Ordu’dan start aldıklarını söyledi.

Amaçlarının Sarıkamış şehitleri adına farkındalık oluşturmak olduğunu vurgulayan Atay, “Sarıkamış şehitleri için bir nebze katkımız olduysa bundan minnettar oluruz.” dedi.

Atay, organizasyonda 12 sporcu ve 5 lojistik yardımcı bulunduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

“Toplam 17 kişilik ekiple yola çıktık. İlk etap Ordu-Trabzon, 2. etabımız Trabzon-Rize, 3. etabımız Rize-Hopa, 4. etabımız Hopa-Artvin, 5. etabımız Artvin-Ardahan, 6. etabımız Ardahan-Kars ve 7. etabımız Kars-Sarıkamış olmak üzere turumuz 7 etaptan oluşuyor.”

4 Ocak’ta Kars’a girmeyi planladıklarını anlatan Atay, 5 Ocak’ta ise resmi törenlere katılacaklarını belirterek, etaplarda topladıkları toprakları Sarıkamış’taki şehitliğe bırakacaklarını bildirdi.

Atay, günde ortalama 110 kilometre yol katederek toplamda 650 kilometrelik parkur geçeceklerini sözlerine ekledi.

Etkinlikte yer alan bisikletçilerden Feyman Tekin ise böylesine anlamlı bir organizasyonda yer aldığı için mutlu olduğunu belirterek, 2009’da başladıkları bu organizasyonla farkındalık oluşturduklarına inandığını kaydetti.

Ahmet Kanan da böylesine önemli bir etkinlik için yola çıktığı için gururlu olduğunu vurgulayarak, imkanı olan herkesi Sarıkamış anma etkinliklerine beklediklerini ifade etti.

Hüseyin Alıcı, şehitlerin çektikleri acıları bir nebze olsun anlayabilmek için bu etkinliğin düzenlendiğini dile getirerek, kendilerine bu süreçte destek olanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç tarafından ilk etabın startı verildi.

Haberin orjinali için tıklayınız

 

Cevapla