28-29 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz ANMA TURUMUZ önceki turlarımızdan farklı olarak CUMHURİYETİMİZİN İLAN EDİLDİĞİ 1. MECLİSİMİZİ ziyaret amacı taşıyordu.

2 etaplı turumuzun ilk gününde DÜZCE’ den geçerken ekipteki dostlarımızdan BEŞİKTAŞ VODAFON PARK stadının da mimarı sevgili Metin Demir’ in ailesi ve dostlarının da misafiri olduk, onurlandırıldık ve çok iyi bir misafirperverlik ile ağırlandık… Düzce Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Sn. Faruk Darıyerli ile tanışmak da bir onurdu. Çok teşekkür ederiz. Bu misafirlik molası sırasında Düzce’ nin seçkin habercilerinden ÖNCÜ HABER de ATİLLA ATAY ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Röportajın linki burada

Fotoğraflar için de ayrıca bir galeri de burada.

Turumuzun hedefi olan 1. Meclis üzerinde de bir kaç cümle buradan yazmak isterim. Bu meclisin tarihi, nasıl kurulduğu, ne denli önemli kararlara orada milletin mebusları ile karar verildiği, Cumhuriyetimizin ilanının da orada gerçekleştirildiği f düşünüldüğünde değeri ve önemi de daha iyi anlaşılabilecektir. Müze haline getirilip halkın ziyaretine açılan bu ilk meclisimiz, tamamen orijinal haliyle korunmuş. İçeri girdiğiniz anda ruhunuz ve kalbiniz milli duygularla adeta coşuyor… O mecliste tarihin içinde zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissediyorsunuz. Dönemin yokluklarına rağmen yoktan var edilen bu meclis ve içindeki her şey, üniformalar, mobilyalar, halılar, silahlar, mimari, resimler, tablolar, özel eşyalar, sıralar ve her şey ama her şey “savaş için mi, sanat için mi yapılmış bunlar?” sorusunu sorduruyor insana. Duygu seli anlatılamaz yaşanır. Müzeyi gezerken müze müdiresi Fatma hanım sağ olsun hepimizle tek tek ilgilenip, kapanış saati gelmesine rağmen bizler için müzeyi kapattırmadı.

1. meclisimizin bahçesinde ise Cumhuriyet Bisiklet Turumuzu gerçekleştiren ekibimiz ile sembolik bir madalya törenimiz oldu. 480 km yi bulan 2 etap halinde gerçekleştirdiğimiz bu zorlu bisiklet turumuz da anlamını buldu.

Sevgilerimizle

Jale

Cevapla