Bu sene 10. kez ATATÜRK’ ü anmak için ANITKABİR’ e bisiklet turu düzenledik. Pandemi ve öncesinde de dükkan değişiklikleri nedeniyle ara verdiğimiz Atatürk’ ü anma amaçlı turlarımıza bu sene sponsor olmadan kendimiz adına start vermek istedik tekrar. Ve çok da başarılı ve dopdolu bir organizasyon ile, tamamen hobi bisikletçilerinden oluşan 9 kişilik ekibimiz ile 2 etap halinde turumuzu gerçekleştirdik.

Turumuzun içinden minik detaylar ile bir özet geçmek ve en sonda da ekibimizi oluşturan isimleri burada paylaşmak isterim.

10 KASIM ATA’ YA SAYGI TURU için 8 KASIM pazartesi İstanbul’ dan sabah saat 04.00 da bisikletler ile çıkış yaparak tura başladık. Yoğun sisi ve soğuk hava şartları altında turun ilk saatleri oldukça tehlikeli ve zorlu geçti. Görme mesafesinin kısalığı, güvenlik şartları açısından oldukça zorluk yaratsa da, İZMİT bölgesinin uzun kilometreler boyunca süren yoğun sanayi ve iş trafiği de epey bizleri zorlasa da başarıyla bu etabı atlattık. Sisin dağılması ile zorluklar sadece rampalarla sınamaya başladı bisikletçilerimizi.. Bolu dağının eteklerine geldiğimizde ise daha erkendi ve hava da gerçekten çok pozitif bir motivasyona hizmet ediyordu. Uzun ve sert rampalarla sadece çıkış olan Bolu Dağına doğru tırmanış başladı. 13 yaşındaki küçük bisikletçimiz Murat yolun yarısına kadar ciddi bir direnç ve performans sergiledi. Atilla Atay ve Ömer Cengiz ise belli bir tork ve ritim tutturup uyum içinde tırmanmaya devam ederken, Ömer’ in bisikletinin kulağı bu dirence dayanamayarak kırıldı… Artık binemez derken, Onurcan’ ın bisikletini alan Ömer, Atilla kaptanın arkasında yerini yine aldı ve turun Bolu’ da konaklayacağımız durağına kadar da uyum içinde pedal çevirdi. Zorlu ve bir o kadar da keyifli bu etabın sonu duşun ardından Bolu merkezde yemek ve yürüyüş eşliğinde sohbet ile geçti.
Ertesi sabah Bolu-Ankara etabı ise soğuk ama güneşli bir havada ve çok sert rampalarla doluydu.. Tüm ekip sürekli bisiklet üstünde etabı tamamladı. Ufak tefek teknik arızalarla duran olursa o da sorunun çözümü ile sürüş treninde derhal yerini aldı. Ankara’ da Kızılay’ da kalınan otel ve gece güzel bir yemek ertesi, huzurlu bir uyku ile ANITKABİR’ de ATAMIZI, ULU ÖNDERİMİZİ ziyaret için otelden ayrılırken saatler de 9 u 5 geçeyi gösteriyordu… Tüyleri diken diken eden siren sesleri ile saygı duruşuna geçtik ve ardından da İstiklal Marşımız okunurken gözyaşlarımızı tutamadık. Elbette Ata’ mıza giden yollar güvenlik amacıyla belli bir mesafeden itibaren kapatıldığı için yürüyerek ve birkaç denetim kapısından geçtikten sonra Anıtkabir’ e ulaşabildik. Pandemiye ve birkaç etap denetimlerle seyrek içeri alımlara rağmen ANITKABİR oldukça kalabalıktı. Denetimler sırasında ULUSLARARASI ATİLLA OLUŞUMUmuzun MEKSİKA ATİLLALARININ , ATAMIZI ANMAK için yaptıkları ve bizlerle beraber olmayı istediklerini bildiğimiz için yanımıza aldığımız MEKSİKA BAYRAĞINI maalesef sadece bugüne özel içeriye sokamadık. Oysa MEKSİKA ATİLLALARIMIZ, Meksika’ da her hafta bizim bayrağımızı dalgalandırmakta, ulusal bayramlarımızı kutlamakta, 10 KASIM için de saygı ve sevgilerini paylaşımlarıyla vurgulamaktalar. Biz de
Anıtkabir’ in AKDENİZ kapısının orada ANITKABİR de arkamızda olacak şekilde MEKSİKALI dostlarımız adına da ATAMIZI saygıyla sevgiyle andık. Ulu Önder Atatürk ‘ ün istirahatgahında olmak bile içimizi güven ve huzurla doldurdu. Gözünü kırpmadan nöbette duran Türk askerinin, nöbet devir seremonisi de duygulanmamıza ve hayranlığımızın artmasına sebep olmuştu. Bu vatanı yok olmaktan, emperyalist ülkeler tarafından parça parça, dilim dilim yenilip bitirilmekten kurtaran Ulu Önder Atatürk, bize emanet etti bu ülkeyi…. Ve TÜRK GENÇLİĞİNE güvendi… Yeni neslin ve Z kuşağının bu konuda doğruyu yanlışı en güzel şekilde ayırt edip, sorumluluk alıp, bu ülkeyi ATAMIZA layık bir seviyeye getireceğine olan inancımla, öncelikle bu turu tasarlayıp yıllardır markalaştırarak gerçekleştiren Atilla Atay’ a ve tur boyunca birlik- beraberlik- dayanışma- dostluk içerisinde ve büyük bir motivasyonla üzerlerine düşenden fazlasını gerçekleştiren tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.
Ahmet Kanan’ ın tur boyunca verdiği masaj ve fizyoterapi desteği için de ayrıca hepimiz müteşekkiriz.
Ekip :
Atilla Atay
Jale Özen
Bahadır Kaya
Ömer Faruk Cengiz
Murad Kılıçaslan
Cem Yargıman
Polat Özgül
Onurcan İncedal
Ahmet Kanan

Görseller için tıklayınız

Sevgilerimizle

Jale Özen

Cevapla