ATİLLA RUTİN PAZAR ANTRENMANLARI: Her Cumartesi ve Pazar Bostancı sahilinde, Adalar Vapur İskelesi’nden Pendik istikametine doğru 50-60mt. ilerideki SAHİL BÜFE’ den ilkbahar-yaz aylarında saat 07.00 da, kış aylarında 08.00 da başlar. Çıkış saatleri hakkında sosyal medyadan da değişiklikler yapıldığında bilgi olarak duyurulmaktadır. Cumartesi günleri Bostancı- Kaynarca- Bostancı olarak, Pazar günleri ise Bostancı- Akfırat İstanbul Park – Bostancı olarak belirlediğimiz parkurda gerçekleştirilir. Hava şartları ve katılımcıların durumuna göre parkurumuz kaptanımız tarafından değerlendirilip güncellenerek bazen Tuzla istikametine de yönlendirilebilir.   Başlangıç-bitiş  Cumartesileri yaklaşık 50 km, Pazar günleri ise yaklaşık 80 km  bir mesafe olup, antrenmana evimizden bisikletle geldiğimiz semtlere göre bu mesafe kişilere göre değişir.

Antrenmanlarda, gönüllülük esası ile görev ve sorumluluk alan arkadaşlarımız, öncü, artçı, yancı ve özel araç ile eskort desteği vererek grubun güvenli, disiplinli ve düzenli sürüşünü sağlamaktadır, katılımcıların görevli arkadaşlarımızın verdiği yönlendirmelere riayet etmesi, grup güvenliği ve performansı açısından şarttır.

Bu antrenmanlarda buluşma noktasında yaklaşık 15-20 dakika süren kaynaşma, lastik kontrolleri, soru-cevaplar gibi bir sohbet sürecimiz vardır. Aramıza yeni katılanlara sürüş hakkında kısa brifingler verilir ve fotoğraflar çekilir, sohbetler edilir…

Takımdaki herkes, yıllardır çevrenin de hayranlığını uyandırıp, insanları bisiklete binmeye teşvik edici katkısı olduğuna inandığımız, aynı zamanda  trafikteki araçlar üzerinde de ciddiyet ve saygı telkin ettiğini gözlemlediğimiz, takım sürücüleri arasında da birlik, beraberlik ve aidiyet duygusunu yükselten bir kavram olarak aynı formalardan giymektedir.

“Farklı forma giyenleri almıyoruz” şeklinde kulağımıza gelen söylemler doğru olmadığı gibi, takım sürüşüne ilk gelenler istedikleri formayla aramıza katılabilirlerse de, devam kararı verdiklerinde bütüncül etkinin gerekliliği adına formamızdan edinmelerini öneririz, imkanları yoksa kendilerine bunu belirttikleri takdirde biz temin edebiliriz. Katılımcıların forması olmaması halinde de bütünlüğü bozmamak adına takım formalarına uyumlu renklerde giyinmesini tercih ederiz. Yıllardır süren bu konudaki örnek teşkil edip heveslendirdiğimiz en yeni kurulmuş  ve en minik bisiklet gruplarına kadar hepsinin bir örnek şekilde formalar yaptırıp, oluşumlarında bütünlük sağlaması söz konusuyken, 25-30 senedir sahilde sürüş disiplini ve ahengiyle, saygınlığıyla var olmuş ve ardından pek çok grubun da doğuşuna örnek olmuş bir takımla sürmek için formasından edinmek fikri son derece doğal olmalı diye düşünüyoruz.

Antrenmanımıza katılım için yaş ve cinsiyet gibi gereklilikler yoktur. Takım sürüşlerimizde 9 yaşında dahi, sürüşün ciddiyeti ve disiplinine uyum sağladığı takdirde aramızda gelebilen çocuklarımız olabildiği gibi, mesleği gereği sadece hafta sonu bisiklete binebilen kadın sürücülerimiz de, yaşı 65 üzerinde erkek sürücülerimiz de vardır.

Katılım için en büyük gereklilik kişinin yol bisikletinin olması ve grup sürüş kurallarımıza dair bilgilendirilmesinin ardından buna riayet etmesidir.

Antrenman güzergahımızda  katılımcıların güç ve tecrübe seviyesine göre etaplandırmalarımız vardır. Mesela Kaynarca sahil yolunun son noktasında ilk 5 dakikalık molamızda, gücü ve tecrübesi, antrenmanın sonraki etabı için yetersiz kalacak olan sürücülerimizi sahilden geldikleri yoldan yanlarında onlara eşlik edecek bir arkadaşımız ile geri göndeririz .

Sürüş parkurumuzda ara ara, “serbest bölge” diye adlandırdığımız alanlarda daha deneyimli ve güçlü arkadaşlarımızı trafik kuralları bütünlüğü içerisinde kalmak şartıyla sürüş tempolarında  özgür bırakırız. Ancak tüm takımın tekrar aynı nizam içinde birleşeceği noktanın bilgisini vermek suretiyle de tekrar herkesin sürüşün devamı için bir araya gelmesinin programlamasını da yaparız.

Lastiği patlayan, bisikletinde veya kendisinde sorun olduğu için geride kalan arkadaşlarımızı yalnız bırakmayız, bir arkadaşımız mutlaka  geride kalan arkadaşlarımızın güvenle etabı tamamlaması için destek olacaktır.

Pazar günleri, Formula 1 pisti yolu üzerindeki Arkeon Evleri’ nin  karşısındaki benzin istasyonunda verilen moladan sonra, sürüş kurallarımız çerçevesinde bazen tek bir grup olarak bütünlük içinde, bazen da katılımcıların güç durumuna göre A-B-C grupları oluşturarak sahildeki Kaynarca buluşma noktamızda buluşup, toplu halde Bostancı’ ya kadar gelerek antrenmanımızı sonlandırırız.

Atilla Atay’ ın mutlaka içinde bulunduğu ve ders niteliği taşıyan antrenmanlarımız  da bu antrenmanlardır.

ATİLLA GENEL ANTRENMANLARI: Atilla Hobi grubu sürücülerinin, kendi oluşturdukları minik gruplar halinde aralarında haberleşerek, farklı gün ve saatlerde bir araya gelerek gerçekleştirdiği antrenmanlardır.

ATİLLA RUTİN ŞİLE ANTRENMANLARI: Yıllardır gide gele pek çok bisikletçiye de ilham vererek, hiç bisikletçi olmayan doğa içindeki huzurla dolu mükemmel yolları adeta bir  bisikletçi cennetine çevirdiğimiz antrenmanlarımız, Ömerli Gözlemecilerden başlayıp, farklı zorluk dereceleriyle kendimize göre farklı farklı parkurlar oluşturarak, hava durumuna ve katılan kişilerin güç ve deneyim seviyesine göre hangi parkuru kullanacağımıza karar verdiğimiz, daha spontan belirlediğimiz günlerde de çıkabildiğimiz antrenmanlarımızdır. Genelde daha serbest iş hayatı olan arkadaşlarımızın katılabildiği bu antrenmanlarımızda her anlamda rehabilite olduğumuzu hissettiğimiz doğrudur. Bu antrenmanlara katılmayı arzu edenlerin kendi imkanlarıyla gelmesi gerekliliği vardır.

Sevgilerimizle

Jale Özen

Cevapla