17/10/ 2018
Keystone Okulları, Kilittaşı Okulları diye de adlandırılabileceği üzere, UNİTED COLOURS OF BENETTON tadında bir eğiitim yuvası.
Atilla Atay ile beraber bisiklet hakkında gençlerin sorularını cevaplayıp, bir bisiklet farkındalığı, frekansı yüksek bir sinerji yaratmak üzere davet edildik. Mrs. Anna bu renkli sohbette hem moderatör hem de çevirmenimizdi.,

Dünya vatandaşı diyebileceğimiz, her coğrafi bölgeden, her ülkeden, her kültürden, her dinden, her dilden, ırktan, farklı farklı bir yığın genç insan, genç birey bir araya toplanmış burada… Çocuk demiyorum, diyemiyorum çünkü birey olma sorumluluk ve özellliklerine haiz olmuş genç insanlar bir arada burada…
Üstelik hepsi bisiklete binmeyi biliyor, bizim toplumsal kültür yapımızın içinde karne hediyesi olmaktan zar zor çıkarmaya başladığımız bisiklet, dünya kültürlerinde öğrenilen ilk şeylerden biri.
Bu gençlerin her birinin bisiklet konusunda soru-cevap iletişimimiz içinde yansıttıkları gerçekler, bisikletin onların hayatındaki yerinin, ülkemizde bisikletin olması gereken yere çoktan gelmiş olduğu… Sorulduğunda bisiklet için, ulaşım aracı, bir tutku-bağımlılık, sağlıklı olmak için gereklilik, zayıflatan bir araç, bütçeye destek, eğlence, rehabilitasyon vb. diye cevapların havada uçuşmasından dolayı çok memnun olduk.
Hız Rekor Projemiz hakkında gösterdikleri ilgi ve bir şeyleri sorup öğrenme, anlama ve analiz etme dürtüleri, okulun yetiştirme tarzının bireyleri ne kadar doğu bir şekilde hayata hazırladığının da bir göstergesi aslında.
Ders arasında, hava almaya koşturan bu genç insanların, kimliklerinde taşıdıkları ülkenin ismine son derece uyan hal tavırları ve profilleri bizde hayranlık uyandırdı.. Asıl hayranlık uyandıran ise farklı kültürlerin sentezinden oluşan bu okulda, kendi kültürlerini yaşarken, medeniyet dediğimiz kavrama en uygun ve son derece birbirine ve ortama saygılı sergiledikleri tavırdı.
Ders programları ve yaşlarına göre seçilen ufak bir kitle ile, ufak bir ortamda sohbet ettikse de, bu küçük grup önce okulun, sonra ise dünyanın bir prototipi gibiydi. Saygının ön planda olduğu bu okuldan yetişen çocukların hayatlarının ileriki dönemlerinde birbiriyle destekleşebileceklerini düşünmek bile DÜNYA YAŞAMI kavramı hakkında ileriye dönük umutlu düşünceleri tomurcuklandırdı.

Elbette ki buraya gelme sebebimiz sadece bisiklet kültürü adına bir sohbet olmaktan öte, kendi adımıza, Atilla Atay’ ın devam projelerinin de birer etüdünü yapmaktı.
Çok da verimli ve güzel dönüşler aldığımızı düşünüyoruz.

Keystone Okullarını açan, iişleten, yöneten ve eğitimde görev alan herkesi yürekten tebrik ediyoruz. Çocukları da tek tek kutluyoruz.

http://www.keystoneschools.com.tr/

Yakında farklı ve derin içeriklerle bu konuyu güncelleyeceğimizin de haberini vermiş olalım.

Görseller için tıklayınız


Sevgilerimizle

Jale Ozen

Cevapla