SAĞANAK YAĞIŞTA BİSİKLETE BİNİLİR Mİ?

Sağanak yağışların, hatta gök gürültülü sağanak yağışların meteoroloji raporlarında sayfalar boyu sürdüğü günlere giriyoruz. Bisikletçi olanlar bilir, hassas bildirim yapan hava durumu uygulamalarına üye olup, 1 haftanın durumunu önceden görerek antrenman programını belirlemeye çalışan bir bisikletçi, elbette sürprizlere de hazırlıklı olmaya alışmıştır ancak gene de art arda gelen yağmurlu günler, kişiyi antrenmanlara ara vermek zorunda bıraktığında, yaz boyunca verilen emekler de boşa gitmiş gibi moralini bozar insanın.

Genellikle yağmurlu havalar yolların kaygan olması sebebiyle riskli olduğundan, bisikletçilerin biraz daha temkinli davranması gerekir.  Hava şartlarına karşı giyim kuşam anlamında alınan önlemler dışında bisikletin kendisi üzerinde alınması gereken önlemler ve elbette sürüş kurallarında uyulması gereken ayrıntılar söz konusudur.

Kişinin rüzgarlık, yağmurluk, içlik gibi detayları yanı sıra, kask kılıfı, ayakkabı kılıfı, eldiven, camların buğulanmasına karşı önlem alınmış gözlükler ( ki bu konuda alternatifler var, gözlük camına elma dilimi sürmek mesela), buf vb şahsi seçimler olarak sayılabilir.

Bisikletiniz için ise hem değişen hava ısısı, hem de nemine karşı, bakımlarının yapılması, ayarlarının kontrollerinin gerçekleştirilmesi lazımdır. Ayrıca dış lastiklerin  kaymaya karşı uygun bir model ile değiştirilmesi gerekebilir. Lastik hava basıncının düşük olmasını yaz boyunca özellikle istemezdik , kolay patlayabileceği için, ama  kaygan havalarda yol tutuşu açısından , lastik hava basıncının daha düşük tutulması da önerilmektedir. Bisikletlerin yıkanması -temizlenmesi sırasında fren pabuçlarının değdiği yerlerde , ıslandığı zaman kayganlaşabilecek kimyasal ve sabun artıklarının da kalmamasına önemle dikkat etmek gerekir.

Yağmurda bisiklete binenlerin, zincirlerinin yağını sık sık kontrol etmesi, zincirlerinde zamanla  biriken çamurları da temizlemesi güvenli bir sürüş ve bisikletin çalışma mekanizmasının sağlığı için şarttır.

Yağmur suyu  ve çamurun, pedalların dönüşü sırasında göbek mekanizmasına sızması ve birikmesi ile vereceği zararlar da göz ardı edilmemelidir. Ayrıca kadro içine yağmur ve çamurun sızabileceği delik ve çatlaklar varsa gözden geçirilmelidir.

Bisiklet yağmurda kullanıldıktan sonra temizlenip kurulanarak muhafaza edilmeli, gereken aksamları da yağlanmalıdır.

Yağmurda bisiklete binerken en başta görünür olmaya dikkat edilmelidir. Yağmurlu havalar, gündüz bile gri ve ıslak olduğu için, araçlar tarafından bisikletlilerin görülmesi, camlarındaki muhtemel buğu ve  ıslaklık sebebiyle şöförün   iyice görüş kapasitesi  azaldığından , zorlaşacaktır. Bu nedenle  bisikletin ve bisiklet sürücüsünün bu konuda gereken renk ve ışıklandırma tedbirlerini alması gerekir. Bu da yetmez, tüm araçlar ve yayaların kendilerini görmediğini varsayarak dikkatle hareket etmeleri de gerekir.

Yağmur suyu birikintilerine girerken, suyun kızaklayıp kaydırma ihtimalinin de, birikintinin altına saklı kalmış olabilecek çukur ve çıkıntıların hesabının da, lastik patlatabilecek cam kırıkları ve çivilerin  suyun altında olma ihtimalinin de bisiklet sürücüsünün aklından çıkmaması gerekir.

Islak yolda dönüş yaparken, ıslak yolda yokuş çıkarken ayağa kalkıldığı zaman ve  ıslak yolda yokuştan inerken kayma ihtimalini ve özellikle fren yapmanın risklerini unutmamak gerekir. Kontrollü ve sakin bir sürüş  şarttır.

Genellikle mtb kullananlar yağmurda bir parça daha rahattır. Ama yol bisikletleri , hele bir de grup sürüşü disiplini içinde sürüş yapıyorsa, bir kişinin hatası, tüm grupta hasar verici kazalara sebep olabilir. Bu nedenle ara mesafelerin de kontrollü tutulduğu dikkatli sürüşler şarttır.

Sorumuza geri gelirsek; SAĞANAK YAĞIŞTA BİSİKLETE BİNİLİR Mİ?

Azami dikkat  şartı ile  ve mecbur isek binilir… Ancak sağanak yağışta sürüşe çıkmayı gene de tercih etmeyin diyoruz. Ancak yola çıKtıktan sonra yağış başlarsa ki hepimizin başına gelmiştir,  güvenli sürüş kurallarına dikkat ederek durabileceğimiz  bir nokta bulana kadar sürülebilir.

Herkese kazasız, güvenli ve mutlu sürüşler dileklerimizle

Jale Özen

 

Cevapla