ŞANLIURFA’ DA HIZ REKORU İÇİN GÖRÜŞMELERE DEVAM VE İZLENİMLER

27 Eylül 2017
Atilla Atay ‘ın Bisikletle 180km/h HIZ REKOR PROJESI gereklilikleri için Urfa’ da bir dizi görüşme yapmaya gittim.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Projeler Koordinatörü Sn. Ibrahim Halil Ünlü ‘nün değerli katkıları ve misafirperverliği ile sabah Urfa geleneksel CİĞER KAHVALTISI’ nın ardından görüşme randevularını beklerken medeniyetlerin doğuşuna yatak olmuş merkezi değeri yüksek Urfa ve Mezopotamya’nın ve hele dünya tarihine dair bilgileri alt üst ederek M.Ö. 12.000 lere ulaşan GÖBEKLITEPE ye dair eser ve sunumların da sergilendiği muhteşem Şanlıurfa Müzesini de Mozaik Müzesini de gezmeye zaman bulabildim.
Hızlı hızlı gezsem de büyülenmemek mümkün değildi…
M.Ö. onbin yıl öncesinde doğumun duvarlara çizilmesine şaşırırken
M.Ö. binlerce yıl öncesinde çocukların oyuncak arabayla oynadığını yerleşik düzende bir aile hayatı yaşarken süslenme merakının da var olduğunu görüyorsunuz….
Ilk Asgari ücretin doğuşuna dair konik kaselerle tanışırken
merkezi ekonomi, tarım, toplu yaşam, inanç için bir araya gelen ve toplu yerleşik düzene inanç için geçen ilk insanları resmen gerçek gibi izliyorsunuz…….
Estetik kaygısının özellikle Demirçağ’ dan sonra hızlanması…din kültürünün yaşamdaki etkisi, Roma döneminden İslamik devirlere geçişteki renklilik izlenmeli…
Mutlaka gidin.

URFA’ DA halk için gerçekleştirilen projeler son derece Avrupai standartlarda bir yaşamın ve medeniyetin göstergesi…
Zaten medeniyetler beşiği iken ; bile bile spekülatif kaygılarla uzun dönemlerce karalanan Urfa ‘ya bu yakışırdı.
Su kayağı yapabildiğiniz Urfa’ da baraj gölünde yüzen havuzda keyif de yapabilirsiniz.
Kentleşme dediğimiz kavram İstanbul’ daki gibi VUR baltayı bu sokağa da şeklinde değil…
Doğal naturasina saygı duyarak yapılanma gelişiyor.

Yolllar muhteşem ve çok kaliteli…

Atilla Atay’ ın her telefonda sık sık vurguladığı üzere BALIKLI GÖL’e de uğramamak olmazdı. Saç rengi ve kıyafetimin ortamdaki farklılığından dolayı yabancı zannettikleri için yapılan konuşmalara gülmemek için kendimi zor tutsam da Urfalı halkın sanıldığının aksine son derece modern ve kibar yaklaşımından bahsetmeden geçmemeliyim. Elimde selfie çubuğu olduğu için “vah vah fotoğrafını çekecek kimse olmadan gelmiş” yorumlarına dayanamadım güldüm:)

Bisiklet ise her geçen gün tırmanıyor.. Gruplar harika ve aktif…

Sporun her dalına eğilip destekleyen SPOR IL MÜDÜRÜ SN.HAKAN KEŞKUŞ başarılarıyla kendini kanıtlamış…Kendisini de makamında ziyaret ettik bir çayını keyifle içtik.

Büyükşehir Belediye Baskanımız kent dışında olduğundan onu temsilen halkın “BABACAN” diye tanımladığı GENEL SEKRETER YARDIMCISI
SN. MEHMET EMIN ÖZÇINAR beyefendiyi makamında ziyaret ettik.
Çok misafirperver, içten, realist ve ileri görüşlü bir beyefendi olan başkanımız ANALİTİK BAKIŞ AÇISIYLA bana URFA ilimizdeki yönetim kadrolarının neden başarılı olduğuna dair bir fikir de verdi.. Sayın başkan beni çok zarif hediyelerle kapıya kadar geçirerek mahcup da etti..

Şehrin merkezinde sıra dışı yerleşimiyle dikkat çeken modern alışveriş merkezi NOVADA AVM Müdürü Sn. ÇAĞRI DABAK ile de istişarede bulunduk. Mesai saati bittiği halde bize zaman ayırma inceliğini göstererek makamında ağırladığı için tekrar teşekkürler.

Her şeyiyle Urfa son derece mutlu izlenimler bıraktı bende.
Dahasını ne yazık ki bisiklet severlerle buluşarak yaşayamasak da, onlar da bilir; BİZLERİN GONULLERIMIZ BIR….

Öyle değil mi?

GÖRSELLER İÇİN TIKLAYINIZ

Sevgilerimle

Jale Özen

Cevapla