ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİ ANMA BİSİKLET TURLARIMIZ:

1. ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA TURU 2008

2. ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA TURU 2010

3. ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA TURU 2013

VİDEO

4. ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA TURU 2014

5. ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA TURU 2015

Çanakkale Savaşı yalnız bizim tarihimizin değil, yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Çanakkale Boğazını savaş gemileriyle zorlayarak aşma, böylece İstanbul’a kavuşma isteği Avrupa büyük devletlerinin öteden beri özlemidir.

1914 yılında I. Dünya Savaşı’ nın başlamasıyla İtilaf devletleri bu isteklerini gerçekleştirme fırsatının doğduğuna inandılar.

İmkansızlıklar içinde verdiğimiz savaşın sonunda 1. Dünya Şavaşı biterken bile, savaşın Türkler için bitmeyip ÇANAKKALE cephesinde bir KURTULUŞ SAVAŞI’ na dönüşmesi ve TÜRK’ ün yazdığı  büyük efsane tüm dünyaya bir milli mücadele nasıl olurun en anlamlı örneğini yaşattı…

İtilaf devletleri Çanakkale Boğazını savaş gemileri ile aşamayınca bu kez çıkarma yapmayı planladılar.

Düşman güçleri 25 Nisan 1915 sabahı Mustafa Kemal’in düşündüğü noktadan saldırdı. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Kocaçimen’ de Conkbayır’ da, savaştı. Cephanesi biten askerler ise tarihe mal olmuş şu emrini verdi:

– Süngü tak …«Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir»

Kısa sürede Türk ordusu her yerde büyük başarılar kazandı. Düşman şaşkına döndü, bozguna uğradı.

Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde askerimiz şehit düştü. Düşman kayıpları ise bu rakamın üstündedir.

Çanakkale savaşlarının unutulmaz kahramanı, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemalin başarısı ilerde başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın kaynağı oldu.. ÇANAKKALE’ DE BİR DESTAN YAZILDI ve düşman olarak bu topraklara gelip de can verenler askerler bile bu topraklarda huzur içinde uyumaktadır. Tarihin en kanlı ve imkansızlıklar içinde verilmiş kahramanlıklarla dolu bu savaşın geçtiği toprakların kırmızı renginin dökülen kanlardan geldiğine inanılır..
“Şüheda fışkıracak toğrağı sıksan ; Şüheda”

dizesi bunu anlatır..

ATİLLA BİSİKLET TAKIMI olarak tarihimize duyduğumuz derin saygımız ve vicdani sorumluluğumuz ile 2008 senesinden beri defalarca, bisikletlerimiz üzerinde 2 etap halinde ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİ anmak için şehitliğe gidip resmi anma törenlerine iştirak ediyoruz.

Jale ÖZEN

Cevapla