3 sene önce sevgili Gonzalo Aguirre Beltrán sayesinde başlayan ve büyüyen Meksika Atillaları Ailemiz, Meksika’ da aktivist ve sosyal sorumluluk projeleri de, resmî makamlarla iletişimler de dahil olmak üzere bisiklet kültürü ve farkındalığı adına çok başarılı işlere imza atıyorlar.

Kıtalar arası bu muhteşem dostluk; okyanus ötesi bir enerji ile insanlık, barış, sevgi, mutluluk, kardeşlik, dostluk, güven, ulusal ve dini değerler ve akla hayale gelmez nice güzel duygu ile beraber güçleniyor, büyüyor, gelişiyor. 22 Mayıs Pazar günü, bu muhteşem aileden Irasema Mt ve Francisco Cortes Castañeda Türkiye’ ye geldi. Onları zevkle ve keyifle karşıladım, otellerinden aldım. Muhteşem bir duygu… Sanki onlarca yıllık dostluğumuz var gibi sıcacık ve gerçek bir sevgi ile kucaklaştık. Ortak lisanımız sevgi…Google çeviri ile sesli ve yazılı anlaştıksa da, bazen az biraz İngilizce, bazen tarzanca…. idare ettik:)

Doğal ve içten insanlar… Atilla Bisiklette Atilla ‘ nın yanına gelmeden önce hava kararmadan Boğaziçi’ ni de göstermek istedim çünkü yolculuğumuzu Avrasya’ dan yaptık trafiğe girmemek için, denizin altından geçtik.. Beylerbeyi bize ev sahibi oldu boğazı görmeleri için.

Sonra dükkanımza geçtik. Orada sağolsun zaman ayırıp gelebilen Erdem bey, Ahmet ve Kadir de bizimle oldular. Meksika’ da bisikletli ölümleri dursun ve Genel Hareketlilik Yasası ve bisiklet Yolları adına emek veren parlamentodan milletvekili Lupita Leal ile iletişimle gerçekleşen ve bizim yazdığımız resmi mektubun ve afişinin kabulü ve çalışmanın onayı ile ilgili belgeleri de bize mini bir seremoni ile teslim ettiler.

Ayrıca, Ulusal ve tarihi değerleri ile dolu geleneksel hediyeleri için binlerce teşekkürler. Ölüler Günü ve bunun sonsuzluğu sembolize eden anlamına dair hediyeler içinde Atilla ve beni sembolize eden bibloyu mu anlatsam, geleneksel lezzetlerini içeren muhteşem tabağı mı? Ki her ikisi de çok özel birer sanatçının elinden özenle çıkmış eserler. Sonsuza dek saklayacağız… Bana harika el dokuması geleneksel bir yelek ve Atilla’ ya erkeklerin törenlerde giydiği nervürlerle süslü özel bir gömlek getirdiler.. Her şey el işi.

Atilla ile bize Meksika’ nın renk ve sembolleri ile tasarlanmış özel Atilla formaları ve göğüse takacağımız ATILLA rozetleri de çok güzel…. Geleneksel figürlerden özel bir profil olan MARIA bebeği de harika bir hediye gerçekten. PUEBLA magnetini de buzdolabının kapağından hiç ayırmayacagim.

Ayrıca Atilla ve bana gene sembolik olarak ÖLÜLER GÜNÜ’ nü sembolize eden birer kupa getirmişler içinden keyifle içeceğiz kahvemizi Atilla’ m ile… İkimize sembolik tasarımlarla süslenmiş birer t-shirt de getirmişler beraber giyecegiz ve VIVA MEXICO diyeceğiz hep…

Biz de onlara Atilla windsttoperleri, üstünde ULU ÖNDER ATATÜRK olan bir Türk Bayrağı ve tüm Mexico ATILLAS üyeleri için benim annemin el emeği hepsi birbirinden farklı ve özel lavanta keseleri hediye ettik.. Olmazsa olmaz ADANA MUTFAGI HASAN USTA’ da keyifli bir sohbet ile yemek yedik ve çok geç vakitlere kadar beraber zaman geçirdik. İyi ki gelmişler.. Çok mutlu olduk.

Biz de bu kış Meksika’ dayız…. Hem iade- i ziyaret hem seminer ve organizasyon hem de beraber mutlu dostluk gezileri için…. Ve Sevgili ERDEM ÖZTÜRK iyi ki geldin… bizim olmayan ingilizcemiz karşısında senin mükemmel lisanın ile Atatürk’ ümüzü anlatman benim için o anda o kadar önemliydi ki…

Meksikalı dostlarımız sonra beraber geldikleri tur ile Türkiye’ de çeşitli tarihi ve turistik yerleri gezdiler 9 gün boyunca ve sonra ülkelerine döndüler.

Paylaştıkları fotoğraflar ve videolar ile onların ülkemizde ne kadar güzel ve mutlu zamanlar geçirdiğini görmek bizleri daha da sevindirdi.

Bu dostluk ilelebet sürer… Kalplerde sevgi ve dostluk var çünkü.

Görseller için tıklayınız

Sevgilerimizle

Jale

Cevapla