6-7 Ekim 2023 tarihlerinde İSTANBUL -MENGEN BİSİKLET TURUMUZ hakkında detaylı bir bilgilendirme yapalım isterim. 7-8 Ekim tarihlerinde 36 ncısı düzenlenen MENGEN ULUSLARARASI AŞÇILIK ve TURİZM FESTİVALİNİN bu sene farklı bir detayı daha vardı önceki düzenlenen 35 tane festivalden onu ayıran. O da festivale İstanbul’ dan çıkıp 330 km bisiklet üzerinde gelen ve ülkemizin her köşesinde de dünyanın her ülkesinde de tanınan aşçılar yetiştiren Mengen’ de, yeni aşçılar yetiştiren BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ GASTRONOMİ ve MUTFAK SANATLARI TOPLULUĞU öğrencilerine 25 adet bisiklet tahsis eden ATİLLA BİSİKLET KULÜBÜNÜN bisikletçilerinin festivale, davullar zurnalar eşliğinde girmesi ve MENGEN BELEDİYE BAŞKANI Sayın TURHAN BULUT ve MENGEN halkı tarafından karşılanmasıydı.

Bisiklet takımımız son etapta bizlere katılan ve üniversite öğrencilerine tahsis edilen 25 bisiklete sponsor olan ÖZEN MAKİNA’ nın sahibi Sn. ERKAN ORUÇ ile 16 kişiydi. Araçları kullanan ben ve Mengenli dostumuz Sn. Burhan Ellialtıoğlu ile 18 kişiden oluşan bu ekip, 330 km yi 2 etap halinde gerçekleştirdi. İlk etap 6 EKİM sabahı İstanbul Bostancı’ dan bisikletlerle çıkış yapılarak gerçekleştirildi ve 17.30 da BOLU’ da Gençlik Spor İl Müdürlüğünün Karaçayır Spor Tesislerinde konaklama yapıldı.

7 Ekim sabahı saat 08.00 de takım buradan yola çıkarak MENGEN’ e doğru en az ilk etap kadar zorlu ama doğası muhteşem bir parkur üzerinden MENGEN’ e doğru pedal çevirmeye başladı. Mengen ‘ e yaklaştığımızda YENİÇAĞA MENGEN LEZZET DÜNYASI tesislerinde ekibimize motorlu trafik polislerimiz, jandarma ve MENGENDOĞAKUŞU drone çekimleri ile eşlik etmek üzere katıldı.

İşte bu noktadan sonra ekip, bir bütün halinde önde motorlu polislerin, arkada jandarmanın, eskort araçlarımızın ve drone operatörümüzün birlikteliği ile adeta bir devlet adamının gelişi gibi Mengen ‘ e davullar zurnalar eşliğinde girene kadar şiir gibi unutulmaz bir sürüşe imza attı. Mengen Belediye Başkanının, Mengen’ in ileri gelenlerinin ve basının da karşılamada yer aldığı bu buluşma, festival kortejine katılmamız ile devam ederek, Festival tören alanındaki resmi kutlamalar ile heyecan daha da arttı.

Törende Atilla Atay etkinliğin anlam ve önemine dair bir konuşma yaparak tahsis edilen 25 adet bisiklete dair bir hediye çekini üniversiteyi temsilen gelen Kampüs Genel Sekreterine sunarken, Mengen Belediye Başkanına da teşekkür amaçlı bir şilt takdim etti. Mengen Belediye Başkanı da Atilla Bisiklet Takımına teşekkür için hazırlanmış bir şilti Atilla Atay’ a verdi. Tahsis edilen bisikletler, MENGEN’ de üniversite öğrencilerinin ulaşım, spor ve sosyal amaçlı kullanımı için olmakla beraber aslında MENGEN BİSİKLET HAREKETİNİN anlamlı bir tetikleyicisi olsun diye düşünüldü.

Mengen’ de bisiklet kültürünün gelişmesi, her evde atıl duran bisikletlerin artık kullanıma dahil edilmesi, MENGEN’ in bir BİSİKLET KÖYÜ olarak pek çok yere emsal teşkil etmesi için bu tahsis edilen bisikletler sadece bir başlangıç…

Çünkü bundan sonra yapılacak olanlar ile MENGEN’ deki bisiklet hareketinin nasıl gelişeceğini ve nasıl güzel etkinliklerle adından söz ettireceğini hep beraber gözlemleyeceğiz. Törenin ardından MENGEN’ in meşhur MAHİR PASTANESİNE geçen ekibimiz, tarifinin nesilden nesile sır olarak aktarıldığı meşhur kaba bisküvileri, prenses pastaları ve özellikle de Ekler Pastasından yiyerek dinlendi… Mengen ‘ de tüm ekibimizi ağırlayan ve birbirinden güzel yemekler ikram eden herkese ve tüm bu organizasyona ilham olan ve ciddi emek veren ve ayrıca da ABK Üyesi olup, 330 km boyunca pedal çeviren Mengen’ in tanınmış ailelerinden ELLİALTIOĞULLARININ son nesil gençlerinden HÜSEYİN ELLİALTIOĞLU’ na da teşekkür eder kendisini kutlarız.

Bu turda ekibimizi oluşturan arkadaşlarımızın her birini ayrıca kutluyor ve hepsiyle tek tek gurur duyuyoruz. Bisiklet kültürü ve farkındalığı adına, bambaşka sosyal yaşamlardan, bambaşka mesleklerden ve çok farklı yaşlardan 16 kişi bir arada tek yürek olup bu turu başarıyla gerçekleştirdi. Bu konuda Atilla Atay’ ı da ayrıca tüm bu tip sıra dışı projelerin mimarı ve uygulayıcısı olarak özellikle kutlamak isterim. Ekibimizi oluşturan arkadaşlarımızın isimleri : ATİLLA ATAY, JALE ÖZEN, BAHADIR KAYA, ÖMER CENGİZ, HÜSEYİN ELLİALTIOĞLU, ERKAN ORUÇ, METİN DEMİR, ALİ SELÇUK, TİMUR GÜNGÖR, AHMET HASAN SOMAY, POLAT ÖZGÜL, SERDAR DEMİR, MURAD KILIÇASLAN, AHMET KANAN, AYKAN PEKER, EMRE SERT, ŞAHİN YILDIZ

Herkese tekrar tebrikler ve sonsuz teşekkürlerimizle

Tüm fotoğraf ve videolar için tıklayınız

Turun özet videosu için tıklayınız

MENGEN TÖREN anları için tıklayınız

TÖREN GEÇİDİ VE MAHİR PASTANESİ için tıklayınız

MENGEN’ E KORTEJ halinde gidişimizden video tıklayınız

YENİÇAĞA’ DAN canlı yayın

YENİÇAĞA’ DAN DEVAM

Yoldan canlı yayınlardan

MOLAlardan örnek video

BASINDAN 1

BASINDAN 2

MAHİR PASTANESİNDEN PAYLAŞIM

Cevapla