SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA TURLARIMIZ;

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA BİSİKLET TURU 2009

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA BİSİKLET TURU  2010

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA BİSİKLET TURU   2013

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA BİSİKLET TURU 29/12/ 2018- 5/01/ 2019

(4. Sarıkamış turumuzu, sponsorumuzun merkezi Ordu’ da olduğu için Ordu-Sarıkamış arası olarak etaplandırdık.  29 ARALIK 2018 Cumartesi sabah erken saatlerde ekibimiz Caddebostan ATİLLA mağazada buluştu. Hazırlıklar tamamlanana kadar bastırılamaz bir heyecan içindeydik. Sonra Ordu’ ya kadar olan uzun bir otobüs yolculuğu boyunca biraz sakinleştikse de, Ordu’ da gece konaklaması sonrası sabah ÇOK DAHA BÜYÜK BİR HEYECANA UYANDIK hepimiz… Yola çıkış sabahının görselleri için tıklayınız. 

30 ARALIK 2018 ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ önünde, basın ile yapılan röportajlar, takım sürücülerine verilen direktifler ve program, sponsor AKSA’ nın temsilcileri ve ORDU Spor İl Müdürü ve Bisiklet il Temsilcisi ile yapılan resmi törenlerin, ŞİLT-FLAMA TAKDİMİNİN ve TOPRAK ALMA SEREMONİSİNİN ardından verilen start ile 180 km lik ORDU-TRABZON etabı başladı.

31 ARALIK 2018    TRABZON AKÇAABAT UYGULAMA OTELİNDE konaklanarak geçen 2.ETAP öncesi gecede, ilk günün 180 km lik yorucu ve soğuk parkurunun yorgunluğunu çıkarttık. TRABZON VALİLİĞİ önünden START verilirken Sayın Vali, Vali yardımcısı, Aksa temsilcileri, basın çalışanları, polis ve ambulans bizlerleydi. Kuvvetli bir eskort zinciri eşliğinde ekip olarak ; 2018 senesinin son gününde Rize’ ye doğru çıkış yaptık. 

1 OCAK 2019 Yeni yılın ilk günü Rize Valilik önünden HOPA’ ya doğru yola çıktık.

2 OCAK 2019 HOPA’ dan çıkıp bir anda yükselen rakımla ve soğuk ile mücadele ederek ARTVİN’ e varmak için 70 km lik bir parkurumuz vardı. CANKURTARAN TÜNELİ, yolu kısaltsa da, çetin şartları değiştirmiyordu. Sürekli bir tırmanış, bol rüzgar ve soğuk ciddi can acıtıyordu… 

3 OCAK 2019 ARTVİN’ den bir gün önce tırmandığımız o dik rampalardan inip, sonra birden dikleşen rampalarla virajlardan geçe geçe rakımı birden yükselterek, Şavşat’ a ve Ardahan’ a doğru zorlu bir parkurda sürekli tırmanmaktı işimiz… Yollarımızın güvenliğini JANDARMANIN sağladığı bu etapta, polis de ambulans da bize eşlik ederken hem Spor İl Müdürlükleri tarafından, hem Kara Yollarından hem de sık sık ambulans ve polisler tarafından aranarak yol durumu hakkında bilgilendirilip, şartların çok kötüleşeceği bilgisi ile bizden durmamızın ve o geceyi bir otelde geçirmemizin önerilmesi ve bizim “her şeye rağmen yola devam” cevabımız ile destek ekiplerin bize eşlik etmek için , yollarımızı açmak için gelmesiyle devinimin yüksek olduğu bir etap gerçekleştirdik. 

4 OCAK 2019 En zor etaplardan biriydi, rüzgarın şiddeti tahmin edilebileceğinden çok ama çok daha sert ve kafadan olduğu gibi yerlerde buzlar ve soğuk hava da sürüşü daha da zor ve tehlikeli hale getiriyordu. Her etabın kendine göre çok zor olduğu aşamalar vardı. Ama bu etaptaki duvar gibi rüzgar ve soğuk gerçekten bazen aşılan kilometreleri o kadar yavaşlattı ki, pedal basan arkadaşlarımızın verdiği mücadele
hepimizi çok etkiledi.
Kars’da kalacak yer bulamayınca, Artvin- Ardahan etabının sonrası için Kars ‘dan tekrar gece yatmaya Ardahan’ a Öğretmen Evine geri döndük. 

Sonraki sabah yani 5 OCAK tarihinde ise Sarıkamış Şehitliğine gitmek üzere gene Ardahan’ dan start aldık.
Malum, 2009 senesinde başlayan çalışmalarımız ile Sarıkamış Şehitliklerine sivil halktan çok kişinin de gitmesinin mümkün ve doğal hale gelmesinden sonra, orada da bu tarihlerde ister istemez turistik yaklaşımlar da yaşanmaya ve o tarihlerde tüm bölge otel ve esnafı için doluluk oranı tüm seneye bedel hale gelmeye başladı. Bu sevindirici bir aşama elbette. Daha çok kişi Sarıkamış Şehitlerine gelip dua okusun, onların gösterdiği fedakarlığın önemini hissetsin, fark etsin.  Etaplardaki görseller için loyu renkli yazılara tıklayabilirsiniz. )

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA ETKİNLİKLERİ NE ZAMAN VE NASIL BAŞLADI?

Şehitlerini Anma Etkinlikleri 2003 yılında Sarıkamış Dayanışma Grubu, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ve Erzurum Kalkınma Vakfı tarafından 250 kişi ile başlayan bir yürüyüştü…

Kalp ve damar cerrahı Profesör Bingür Sönmez Sarıkamışlı, o toprakların insanı olarak bu savaşın kahramanlarını yeniden canlandırmak hayaliyle, Başkanı olduğu Sarıkamış Dayanışma Grubu’na destek olan topluluklarla yaptıkları 250 kişilik ilk yürüyüşün başındaydı. 2004 yılında, Sarıkamış Harekâtı’nın 90. yılında ise daha yüksek bir motivasyonla 2000 kişiye ulaştılar.

Ancak 2009 yılında,

bu motivasyonu yükseltmeyi ve daha büyük kitlelere yaymayı kendine amaç edinen ATİLLA ATAY , Çanakkale Şehitleri gibi, halkın da devletin de SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ için rutin anma törenleri düzenlemesine örnek teşkil edecek olan DEV BİR PROJE ile bir ilke daha imza attı.

” İMKANSIZ” diye nitelendirilen 1480 KM lik YOLU takım olarak BİSİKLETLERİYLE aşıp,

her türlü ZORLUKlara;  olumsuz tüm hava şartlarına,

yer yer -20,-25 dereceye varan soğuğa ve buza, kar, rüzgar, buzlu yollar ve yağmura rağmen,

bisiklet üzerinde en az 2 kat daha çok hissedilen soğuğa karşı direnerek,

suluklarındaki su donmuş halde, bisikletlerindeki zincirler bile zorlanırken ve

tüm bu zorluklar onları yıldırmaya çalışırken bile  Sarıkamış Şehitlerimiz için;

“ ONLAR HİÇ VAZGEÇMEDİLER, BİZ DE VAZGEÇMEYECEĞİZ”  diyerek,

her etapta, SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMAK için bu zorlu şartlarda yolda olduklarını vurgulayarak,

basının ve halkın dikkatini SARIKAMIŞ’ a çekmeyi başardılar.

Bu sayede artık daha geniş kitlelerce  bilinmektedir ki SARIKAMIŞ; bizim tarihimizde PARLAK BİR ONUR sayfasıdır.

Tarihte örneği görülmemiş bir emre itaat yaşanmıştır.

Aynı bütüncül ve güvene dayalı İTAATKAR yapı,

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİMİZİN RUHUNUN BİR YANSIMASI GİBİ,

O dayanılmaz  hava şartları, ve buzlu yollara ,soğuklara rağmen İNSANÜSTÜ BİR ÇABA ve İNANÇ  ile

bisiklet üzerinde SARIKAMIŞ’a varmayı hedefleyen ATİLLA ATAY’ın takımında da mevcut olduğu için,

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMAK AMACIYLA YAPILAN BU 8 ETAPLI PROJEMİZİN,

GERÇEK AMACINA DOĞRU HİZMET ETTİĞİNİN DE BİLİNCİNDEYİZ.

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA BİSİKLET TURU artık

“MARKA DEĞERİ” olan bir organizasyon olarak halkın vicdanında, zihinlerde ve yüreklerde de yerini almıştır…

Bu projenin ;  SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA konusunda halkı bilinçlendirmek ve bilgilendirmek dışında,

BİSİKLET ADINA da çok ciddi bir farkındalık yarattığı da en büyük gerçeklerden biridir

Çünkü ETAPLAR halinde ilerlenen yol boyunca geçilen her il ve ilçede BİSİKLET KÜLTÜRÜNÜN YERLEŞMESİ  ve GELİŞMESİ adına da ilk adımlar atılmıştır.

Güzergah üzerindeki merkezlerde bisiklet gruplarının oluşması, bisiklet spor bilincinin ilk adımlarının atılması ve gelişmesi,

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA amacıyla ATİLLA ATAY’ın gerçekleştirdiği bu projeden sonra hayat bulmuş ve

gelişmelerini ATİLLA ATAY bizzat takip ederek desteklemiştir.

Hatta Sarıkamış’ta bugün,  ATİLLA ATAY’IN İLK SARIKAMIŞ ŞEHİTLLERİNİ ANMA TURUYLA başlamış olan bir BİSİKLET OLUŞUMU  mevcuttur.

ATİLLA ATAY, bu projeyi başlatırken, her projesinde olduğu gibi,

diğer kişi ve gruplara da örnek olup bir yol açmayı istiyordu ve bunu başardı:

Bugün halkın “soğuk buz” demeden Sarıkamış’a gidebilmesinde,  ATİLLA ATAY’ın bu projesinin  ve bisiklet takımının etkisinin payı inkar edilemez.

Nitekim artık Sarıkamış Şehitlerini anmak için 10 BİNLER Sarıkamış’ a akmaktadır.

En son ziyaretçi sayısı 90 BİNdir.

Bölge esnaf ve halkı da  her sene bu dönemde artık  her defasında daha da  artan bir hareketlilik yaşamaktadırlar.

2009- 2010 ve 2013  senelerinde başarıyla gerçekleştirdiğimiz SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA BİSİKLET TURUMUZU,   gönül ister her sene ama olabildiğince  :

Milli değerlerimize daha fazla sahip çıkmamızın gerekliliğine inanarak tekrar tekrar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz

Cevapla